GLORY GOLD
IMPORTER BIŻUTERII Z DIAMENTAMI

O FIRMIE DIAMENT OFERTA KONTAKT PLATFORMA B2B

Diament to naprawdę wyjątkowy kamień szlachetny. Słowo „diament” pochodzi od greckiego słowa adamas, z łaciny diamentum co oznacza „niepokonany, niezniszczalny” i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego materiału. Jest najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. Diament jest królem kamieni szlachetnych ze względu na jego rzadkość, właściwości optyczne i twardości.

Co to jest 4C / 6C

Zakup diamentu nie jest wynikiem przypadku. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna decyzja na którą składa się wiele składników, o których warto wiedzieć. Na szczęście elementy, o których musisz pamiętać są łatwe do zapamiętania ponieważ wszystkie ich litery rozpoczynają się od litery C: Cut (szlif), Carat (masa), Clarity (czystość), Color (barwa). Istnieją jeszcze inne elementy, o których warto wspomnieć. Od niedawna używa się oznaczenia 6C. Do 4C dodaje się Certificate (certyfikat autentyczności) oraz Cost (cena).

Szlif

Tylko ten czynnik zależy od człowieka. Szlif wydobywa z diamentu białe światło łączące w sobie wszystkie kolory tęczy, co jest symbolem doskonałości. O jakości szlifu decydują brylacja, ogień, migotliwość, poler oraz proporcje wysokości korony do głębokości pawilonu. Jeśli pawilon jest płytki, w brylancie powstaje brzydkie „rybie oko”. Jeśli jest za głęboki widać plamę zwaną główką gwoździa. Takie wady powodują, że światło wpadające do wnętrza brylantu przez koronę częściowo wydostaje się na boki, a brylant martwieje.

Brylacja to stosunek światła padającego na koronę do wysyłanego z powrotem. Ideał to 100 procent.

Ogień to zdolność rozszczepiania białego światła na pełną paletę barw tęczy. Decyduje o tym szlif korony.

Migotliwość to sekwencja rozbłysków pojawiająca się przy poruszaniu kamieniem.

Diamenty szlifuje się diamentami. Jest to jedyna obecnie stosowana technologia pochodząca z epoki kamiennej. Diamenty mają twardość anizotropową (zależną od kierunku, w którym się ją bada), dlatego trzeba wiedzieć, w którym kierunku trzeba je szlifować. Najcenniejsze diamenty mają połysk adamantowy.

Masa

Masę podaje się w karatach. Jeden karat (ct) to 200 mg. Nazwa pochodzi od creatonii (creatona siliqua), zwanej także szarańczynem lub chlebem świętojańskim, której jednolite ziarna używane były w dawnych czasach do ważenia kamieni szlachetnych i złota.

Czystość

Diament jako kamień naturalny ma praktycznie zawsze jakieś znamiona (skazy), a całkowity brak skaz budzi podejrzenie, że jest to imitacja. Czystość (ang. clarity) to kolejne „C” decydujące o klasie diamentu. Oceniana jest ona przez lupę, w 10-krotnym powiększeniu.

Barwa

Kolejne „C” mające wpływ na ocenę diamentu to barwa (ang. color). W klasyfikacji Gemological Institute of America (GIA) oznaczona jest ona literami od D do Z. Przykładowo: diament najczystszej wody ma w skali GIA oznaczenie D lub E. H oznacz biały, dawniej Wesselton. Od M do Z rozciągają się barwy stonowane.

Copyright (c)2020 Glory Gold. Wszystkie prawa zastrzeżone.